Кафедра соціальної фармації заснована у 2011 році з метою підвищення якості сучасної підготовки здобувачів вищої освіти за освітньо-кваліфікаційними рівнями «Бакалавр», «Спеціаліст», «Магістр». З моменту заснування і до 2015 року завідуючою кафедри була Алла Анатоліївна Котвіцька, доктор фармацевтичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, ректор НФаУ. У період 2015-2019 рр. кафедру очолювала Інна Валеріївна Кубарєва, кандидат фармацевтичних наук, доцент. З 2019 року завідуючою стала Аліна Вікторівна Волкова, кандидат фармацевтичних наук, доцент.


На кафедрі працює 16 співробітників, серед яких 1 доктор наук (професор А.А. Котвіцька), 13 кандидатів наук, в тому числі 9 доцентів, 5 асистентів, 1 лаборант.
За 12 років існування колективом кафедри розроблено і видано перші в Україні підручники «Основи права та законодавства у фармації» (Національний підручник) і “Соціальна фармація”, 14 навчальних посібників, зокрема: «Історія медицини та фармації», «Екстремальна медицина», «Фармацевтичне правознавство у схемах і таблицях», «Маркетинг послуг», «Правові та етичні норми діяльності в галузі», «Соціологія організації та сучасної економічної теорії», «Фармацевтичне законодавство України: збірник нормативно-правових актів у двох частинах», «Фармацевтичне право та законодавство: практикум», “Соціальна фармація: практикум”; більше 90 методичних рекомендацій та робочих зошитів для практичних, семінарських занять та самостійної роботи здобувачів вищої освіти.
Розроблені та пройшли сертифікацію дистанційні курси з освітніх компонент “Соціальна економіка у фармації”, “Фармацевтичне право та законодавство” та “Соціальна фармація”.
На сьогодні кафедра викладає такі освітні компоненти: вступ до фаху, фармацевтичне право та законодавство, соціальна фармація, фармацевтичний менеджмент та маркетинг (за освітніми програмами «Фармація» (для здобувачів, що мають освітньо-кваліфікаційний рівень «молодший спеціаліст», та здобувачів, що мають освітньо-кваліфікаційний рівень «бакалавр», за напрямом «Фармація»), «Технології парфумерно-косметичних засобів»), організація та економіка фармації (за освітньою програмою «Фармація» (для здобувачів, що мають освітньо-кваліфікаційний рівень «молодший спеціаліст» за напрямом «Медицина»), «Клінічна фармація»; для здобувачів вищої освіти факультету з підготовки іноземних громадян англійською мовою навчання), соціальна економіка у фармації, академічна доброчесність (для здобувачів третього освітньо-наукового рівня вищої освіти підготовки PhD); медичне право, професійна етика та деонтологія; основи конституційного права України; правознавство та медичне законодавство; ветеринарне законодавство України; соціальна економіка; соціологія організації та сучасна економічна теорія; фармацевтична інформація; соціологічні дослідження у фармації.
В освітній процес на кафедрі постійно впроваджуються нові форми викладання освітніх компонент, систематично проводяться лекції-семінари, майстер-класи, тренінги із залученням представників практичної фармації, організовуються виїзні лекції та практичні заняття на базі фармацевтичних підприємств.
Напрями наукових досліджень кафедри спрямовані на удосконалення фармацевтичного забезпечення населення у сучасних соціально-економічних умовах та проводяться за наступними напрямами: обґрунтування та вдосконалення соціально-ефективних механізмів забезпечення доступності фармацевтичної допомоги, в тому числі організації системи реімбурсації вартості ліків, організації та надання паліативної та хоспісної допомоги; нормативно-правове регулювання обігу лікарських засобів, гармонізація вітчизняного законодавства відповідно до вимог ЄС; фармакоекономічні та соціально-економічні дослідження застосування ліків. Протягом 2011-2023 рр. на кафедрі соціальної фармації виконано і захищено: 1 докторська та 13 кандидатських дисертацій. На теперішній час виконуються 4 докторських та 7 кандидатських дисертацій.
На кафедрі функціонує студентське наукове товариство, учасники якого здійснюють наукові дослідження за основними напрямами діяльності кафедри і кожного року беруть активну участь у конкурсах студентських робіт, науково-практичних конференціях, конгресах та симпозіумах різних рівнів, а їх наукові досягнення підтверджуються дипломами та грамотами.
Результати наукових досліджень співробітників опубліковані в більше ніж 600 наукових працях, з яких статті у фахових іноземних і вітчизняних виданнях, журналах, що індексуються базами Scopus і Web of Science, спеціалізованих вітчизняних виданнях, тези доповідей на науково-практичних конференціях, науково-методичні рекомендації, інформаційні листи. Колективом кафедри отримано 28 авторських свідоцтв.
Починаючи з 2013 року на базі кафедри соціальної фармації щорічно проходить Міжнародна науково-практична конференція «Соціальна фармація: стан, проблеми та перспективи».
У 2015 році створено науковий фаховий журнал «Соціальна фармація в охороні здоров’я», який включено до Переліку наукових фахових видань (2016 р.) і якому присвоєно категорію «Б» (2019 р.).
Співробітники кафедри є членами ГО “Всеукраїнська фармацевтична палата”, ГО «Соціальна та екологічна безпека», ГО «Міжнародна фундація науковців та освітян» та ін.
За результатами науково-освітньої роботи колектив кафедри відзначено подяками, грамотами та дипломами.